NAUJIENOS

MŪŠA 2

20070626_musa_119
2007.08.28
Ruduo – bangų sezonas. Kaip išplaukti nelaužant inventoriaus? Kaip nesulaužyti išplaukus? II dalis.

Apie saugios išplaukimo vietos pasirinkimą jau rašiau. Šis pasakojimas bus apie inventoriaus išsaugojimo būdus jau įkritus į mūšą.
Stiebai lūžta ir burės plyšta šiose mūšos vietose:
20070828_musa_zonos

1) Prie pat kranto išnešant burlentę ant kranto dėl grįžtančios srovės.
Kas vyksta? Nešdami burę iš vandens kurį laiką judate kartu su banga. Ateina momentas, kai bangos vandens masė ima tekėti atgal į jūrą. Jei tuo momentu būsite įmerkę burės šotinį kampą į vandenį, jūsų burė veiks kaip didelis šaukštas. Visa banga sutekės į jūsų burę ir vandens masė suplėšys monofilmą arba sulaužys stiebą. Kuo didesnė lenta, ilgesnis pelekas ir didesnė burė, tuo didesne jėga jie bus laužomi.
Ką daryti? Lipdami į krantą šotinį giko kampą visąlaik laikykite virš vandens.
20070828_musa_1

2) Mūšoje, kur gylis 1-2m įsirėmus stiebui į dugną
Kas vyksta? Jūs numetate burę pavėjui, ji guli į kranto pusę nuo lentos. Atėjusi banga kilsteli jus kartu su lenta. Stiebas tuo metu sminga į dugną, o jūs visu savo svoriu ir bangos jėga gniuždote įsirėmusį stiebą. Pokšt.
Ką daryti? Nukritusią į kranto pusę burę akimirksniu lupkite iš vandens visomis įmanomomis priemonėmis, kad ji atsisuktų į jūrą. Tam turite 3-4 sekundes.
20070828_musa_2
3) Lūžtant didžiausioms bangoms antrosios mūšos vietoje kai jų vandens masė užkrinta ant burės
Kas vyksta? Antroje mūšoje lūžta didžiausios bangos. Jos visa mase krenta ant numestos burės. Smūgis suplėšo monofilmą, laužo stiebus
Ką daryti? Jei nespėjote iškelti stiebo galo virš vandens ir matote ateinant didelę bangą, griūkite ant stiebo viršūnės ir paskandinkite ją bent pusmetrį. Banga praeis nepažeisdama burės. Jūsų užduotis – išlaikyti stiebą užgriuvus bangai. Laikykite kiek galite ir tik už stiebo. Nekiškite pirštų už diržų, liuversų ir kt. išsikišimų. Gali nuplėšti pirščiuką.
Jei mokotės raidinti ar šiaip mokotės, visus posūkius ir kitas nestabilumo apraiškas darykite ant trečiosios – didžiausios bangos. Jai praūžus turėsite daug ramaus vandens iki sekančio seto atėjimo.
20070828_musa_3

4) Didelėms burėms gulint ant vandens paviršiaus.
Kas vyksta? Burės tarsi “prilimpa” prie vandens paviršiaus ir kartoja visus bangų išlinkimus. Išlinkimai dažnai būna didesni nei stiebas gali išlaikyti. Pokšt.
Ką daryti? Kaip galima greičiau iškelti bent dalį burės iš vandens.
20070828_musa_4
Bendras patarimas II ir III atvejams – kuo greičiau atsidurti vandens starto pozicijoje su iškelta virš vandens bure.
Bendras patarimas visam skalbimuisi – niekada nepaleiskite inventoriaus iš rankų. Laikykitės kiek galite už giko ar stiebo, bet neužkišinėkite pirštų į visokias ertmes. Banga praeis ir vėl galėsite plaukti. Atleidus, lentą gali tekti vytis porą šimtų metrų, kartais iki kranto.
Sekantis pasakojimas apie “perlipimą” per lūžtančią bangą išplaukiant.
Visi šitie pasakojimai apie laužymą – nelaužymą neturėtų tapti apgailėtinais pasiteisinimais neplaukti. Juk instrukcijos negali užgožti svajonės:)
Klausimus rašykite čia.

Gero vėjo!
Gintas Lapėnas
LTU89