NAUJIENOS

MŪŠA 4

20070626_musa_119
2007.09.17
Kaip startuoti be skausmo nugriuvus mūšoje.
IV dalis.

Apie saugios išplaukimo vietos pasirinkimą , inventoriaus nelaužymą ir perlipimą per bangas rašyta anksčiau.

Kylant iš vandens mūšoje pradedantieji dažnai susiduria su žymiai sudėtingesniu vandens startu negu lygiame vandenyje. Bangų stumdymas verčia atkreipti dėmesį į vandens starto klaidas, adaptuotis prie judančio vandens.
Vandens starto problemos:
1. Plūduriuojant vandens starto pozicijoje atėjusi banga kala smūgį, burė lenda po lenta ir nukrenta į kranto pusę. Burės šotinis kampas veikia kaip inkaras, banga jus stumia link kranto – nepasipriešinsi.
20070925_musa2_374
Kad taip neatsitiktų:
a) lenta pasiruošimo vandens startui metu turi būti statmena bangai, arba statmena bent jau tuo momentu kai banga per jus ritasi. Tada banga praslenka nejuntamai, nesukdama ir nestumdama lentos.
b) kad burė nebūtų pakišta po lenta kol ją laikote iškėlę vandens starto pozicijoje niekada neleiskite apatinei burės škatorinai nueiti į pavėjinę lentos pusę. Centrinė lentos linija yra tabu burės apačiai.
20070925_musa1_374
Be to, kad burė turi būti antvėjinėje pusėje, ji visąlaik turi būti virš vandens. Kaip išlaikyti burę kai ant jūsų griūna kalnas?
1) Artėja banga. Lenta statmena bangai. Burė virš vandens.
2) Atėjo burbulai. Lenta lengvai lipa per juos. Jums reikia išlaikyti burę virš burbulų. Galva tuo metu dažniausiai būna po vandeniu. Kyšo tik rankos. Kojos iš visų jėgų dirba palaikydamos plūdrumą.
3) Banga praėjo. Galima išnerti, bet ne kabinantis už giko ir traukiant jį žemyn, o dirbant kojomis po vandeniu ir neleidžiant burei prilipti prie vandens.
Viso veiksmo metu burė turi gaudyti vėją ir neįgauti neigiamo atakos kampo, kad nepriliptų prie vandens.
20070925_musa3_374
Nuotraukoje matomas tradicinis vandens starto darymas. Burlentininko nėra. Jis naudojasi žiaunomis laukdamas patogaus momento išnerti. Toks panėrimas ritantis bangai leidžia lentai elgtis laisvai, o surferiui ją kontroliuoti iš savo povandeninio punkto. Nuotraukoje lyg ir matomas pavojus perspausti šotinį giko kampą ir jį panardinti. Taip atsitinka jei SULENKIATE RANKAS. Viską reikia atlikinėti IŠTIESTOMIS RANKOMIS.
20070925_musa4_374
Beach startas prie kranto – stipri srovė neša lentos galą ir jūs negalite jo pavyti, kad užliptumėte. Užkabinkite burės apačia už kilpos ir laikykite lentos galą kol nubrisite giliau. Ten srovė mažesnė.
Jei trūksta vėjo geriausia vandens startą daryti prieš pat bangą arba nuo bangos. Banga atneša suspausto oro porciją. Pasinaudokite ja ir jus tiesiog išlups iš vandens.
Medžiaga parengta atsakant į Mariaus klausimą Akinio spote “Ką daryti, kad burės nekištų po lenta?”
Neaišku – klauskite.

Gero vėjo!
Gintas Lapėnas
LTU89