Burlentės

Saulė, šiltas vanduo, gaivus vėjas užpildo burę ir lekiate kartu su  banga… su vėju… stichija ir greitis užvaldo visas mintis… ramu… būsena,  kurios nupasakoti nepavyks… reikia pajusti …

Kaip išmokti buriuoti? Svarbiausia – turėti  noro. Tačiau yra kelios taisyklės, kurias privalu žinoti:

  1. Neplaukite su burlente be plūdrumą didinančios liemenės. Pradedantiesiems liemenės yra būtinos. Jūsų sugebėjimas gerai ar blogai plaukti čia visai niekuo dėtas. Plaukdami galite  pakliūti į netikėtas situacijas. Liemenė padės ne tik ilgiau išsilaikyti ant  vandens bei taupyti jėgas plūduriuojant, bet ir sušvelnins smūgius. Besimokant  atlikti sudėtingesnius triukus rekomenduojama naudoti apsauginį šalmą. kuris  apsaugo galvą nuo sumušimų, o ausų būgnelius – nuo plyšimo. Net profesionalūs  sportininkai, plaukiantys SuperX distancijoje, privalo dėvėti liemenes ir šalmus.
  2. Vėjo kryptis buriuojant turėtų būti tik į krantą. Buriuojant gali lūžti stiebas, šarnyras, vairas, suplyšti  burė, galite patirti traumą. Pučiant vėjui nuo kranto, gali susidaryti vandens  srovės, kurios jus neš tolyn nuo kranto.
  3. Jei jau atsitinka taip, kad nepavyksta  pasiekti kranto, NIEKADA NEPALIKITE BURLENTĖS ir nebandykite pasiekti kranto  plaukte. Pirmiausiai – lenta yra plūdri. Už jos galima laikytis ir taip  taupyti savo jėgas. Ant jos galima užlipti ir apsisaugoti nuo peršalimo. Dėl  bangavimo ar povandeninių srovių, kurios jūroje palei krantą būna itin stiprios,  plaukdami galite netekti jėgų. Krantas atrodo arčiau nei yra iš tiesų. Antra – gelbėtojams daug lengviau pamatyti plūduriuojančią burlentę, jos spalvotą burę, nei plaukiantį mažą burlentininką.
  4. Kaip grįžti nusilpus ar sustiprėjus  vėjui. Nusilpus reikėtų burę padėti ant lentos taip, kad nei viena jos  dalis neliestų vandens. Tam šarnyrą stumkite į priekį, nuleiskite giką taip, kad  paguldžius burę, gikas atsigultų ant lentos denio. Tada tiesiog irkitės rankomis  gulėdami ant burlentės. Kai burė neliečia vandens, jūs galite irtis pakankamai  sparčiai. Jei vėjas sustiprėjo tiek, kad nesugebate išlaikyti burės, paimkite už startšoto ir įleiskite burės galą į vandenį. Tokiu būdu, plaukdami  pavėjui, bandykite pasiekti krantą.
  5. Pagalbos ženklas. Jei iškilo  pavojus, mojuokite sukryžiavę rankas virš galvos. Tai darykite aiškiais mostais  ir ilgai, kad žmonės jus pamatytų. Mostai turi būti aiškūs, nepaliekantys  abejonių, kad tai pagalbos šauksmas. Tai – tarptautinis pagalbos šauksmo ženklas. Jį pamatę žmonės priplauks ir suteiks jam pagalbą arba iškviesti tuos,  kurie tai gali padaryti.
  6. Kaip elgtis ant vandens.  Egzistuoja prasilenkimo vandenyje taisyklės. Su jomis susipažinti galite  buriavimo mokyklėlėje. Stenkitės plaukti ten, kur yra žmonių. Praverčia ir  mobilus telefonas, įdėtas į neperšlampamą dėklą. Visada galėsite išsikviesti  pagalbą. Stabilus ryšys jūroje yra apie 10 km nuo kranto. 10–20 km atstumu  pradeda trūkčioti. Nidoje jokiais būdais neplaukite į Rusijos teritoriją. Jų pasieniečiai – visai nedraugiški. Ir dar kartą: neplaukite kai vėjas nuo kranto.  Jūroje įsibėgėjęs ir perlipęs per kopą vėjas sustiprėja kelis kartus. Atrodo,  kad ant kranto stovite užuovėjoje ir vanduo lygus, bet toliau nuplaukus, galite  patekti į tokią stichiją, kuriai dar nesate pasiruošę.

Mokymąsi galima suskirstyti į tris  fazes:

  1. Pradinukas
  2. Pažengęs
  3. Beveik profesionalas

Pradinukas mokosi naujų dar negirdėtų terminų, teorijos, taisyklių, kaupia elementarius įgūdžius ir, aišku, maloniai leidžia  laiką. Šiam etapui rekomenduojame paskirti savaitgalį mokyklėlėje. Investicija  minimali, bet sužinosite – ar tikrai radote savo užsiėmimą, susipažinsite su  bendruomene, įgysite pradmenis ir būtiniausius įgūdžius.

Pradžiai pasirinkite mokyklinį inventorių. Lentos tūrį galima pasiskaičiuoti: (burlentininko svoris (kg)x2…2,5 = lentos  plūdrumas (litrais).

Šios lentos dažniausiai turi švertus,  kojakilpes ir yra padengtos minkšta EVA danga.

Burės pradinukiškos, 4–6 kv/m, skirtos plaukioti neglisuojant. Jos turi didelį „pilvą“, gerai traukia prie silpno vėjo,  lengvos, nes mažos.

Ar apsimoka šią įrangą įsigyti? Tai priklauso  tik nuo jūsų. Tokią įrangą galima „išaugti“ jau per pirmą mokyklėlę ir ji taps  neįdomi. Toks inventorius dažnai vadinamas „šeimyniniu“. Ne gaila jį duoti  draugui, šeimos nariams. Kainuoja nebrangiai, padarytas labai tvirtai, tarnauja  ilgai. Puikiai tinka nevėjuotoms dienoms, pasiplaukiojimams mažuose  ežeriukuose.

Pažengusiam jau reikia apsispręsti. Įvertinti  savo galimybes, gabumus, norus. Turite išmokti glisuoti, naudotis  trapecija, kojakilpėmis, mokytis greitus pavėjinius posūkius, bandyti pašokti.  Paprastai renkamasi taip vadinama „freeraidinį“ inventorių, arba specialų inventorių pažengusiems pradinukams. Rekomenduojama formulė lentos tūriui  apskaičiuoti: (burlentininko svoris (kg)x2 = lentos plūdrumas (litrais).

Lenta be šverto. Gali būti dengta  minkšta danga arba ne. Plačios lentos greičiau išglisuoja, siauros yra  greitesnės ir manevringesnės. Patarčiau rinktis platesnes, jei daugiausiai laiko  praleisite ežere. Kuo daugiau laiko praleisite glisuodami, tuo greičiau  tobulėsite. Galvokite tik apie save, ir rinkitės pagal savo sugebėjimus,  svorį.

Pažengęs pradinukas jau pradeda rinktis ir  plaukimo stilių.

Freeride. Arba paprastai  tariant „friraidas“. Tuo užsiima 80% burlentininkų. Jie laksto pirmyn – atgal,  kartais pašoka, kartais palenktyniauja. Plaukiant po kelis kartus per mėnesį, sunku sparčiai tobulėti. Per kelias savaites pradingsta įgyti įgūdžiai, tenka  viską pradėti iš naujo. Bet tai netrukdo, jie buriuoja, kad gerai jaustųsi, ir  to pakanka. Inventorius: freeride.

Race. Šis stilius mėgstamas  lenktyninio adrenalino fanatikams. Tai būtų: Formulė (FW), slalomas, SuperX,  buriavimas greičiui, olimpinė klasė. Vyksta regioninės ir pasaulinės  varžybos.

Formulė – tai burlentės,  skirtos lenktyniauti plaukiant prieš vėją ir pavėjui. Reikalingas vėjas – stipresnis už 3,5m/s. Formulinės lentos yra pačios plačiausios, apie 100 cm.  Naudojamos lenktyninės 9,5–12,5 burės. Šios varžybos vyksta dažniausiai, nes  nereikia stipraus vėjo. Todėl, ko gero, yra pačios populiariausios. Įranga  brangi ir trapi. Bet jeigu nekovosite dėl pirmųjų vietų – tiks ir kelių metų senumo. Labai daug lemia taktika ir fizinis pasiruošimas.

Slalomas – lenktyniavimas  skersai vėjo. Prieš startą įkvepiat, po finišo iškvepiat. Vėjo reikia ne  silpnesnio kaip 8 m/s. O toks pasitaiko retai. Todėl per metus įvyksta vos  kelios slalomo varžybos. Burės naudojamos lenktyninės: 6–9 kv.m. Lentos 90–125  litrų tūrio, greitos, lengvai išglisuoja, gerai sukasi. Šioje rungtyje  nori dalyvauti visi: ir pradinukai, ir beveik profesionalai. Adrenalinas tiesiog  verda gyslose.

SuperX – lenktyniaujama kaip ir  slalome, skersai vėjo, tik dar atliekami laisvo stiliaus elementai (freestail),  reikia peršokti per pripučiamas kliūtis. Taip pat reikia stipresnio vėjo bei  wave/freestail/freeraid inventoriaus.

Buriavimas greičiui  (speedsurfing). Stengiamasi pasiekti didžiausią greitį. Šiuo metu  pasaulio rekordas net 96 km/h. Plaukiama su 50–60 litrų tūrio lentomis, apie 5  kv.m. burėmis prie 14–18 m/s vėjo. Lekiama 500 m trasoje. Arba greitis  fiksuojamas pagal GPS imtuvo parodymus. Lietuvoje mažai propaguojama.

Olimpinės burlentės – tai tokia  klasė, kur visi varžosi standartinėmis burlentėmis. Distancija panaši į Formulių – prieš vėją/pavėjui. Burlentės su švertais. Varžybos pradedamos esant  minimaliam vėjui arba beveik be jo. Daug metų olimpiadose buvo plaukiama su  Mistral One Designe burlentėmis. 2008 metų olimpiadai patvirtinta naujas  standartas RSX.

Wave/freestail. Bangoms  reikalingas specifinis inventorius. Paprastai jis yra mažesnio plūdrumo, burės  taip pat mažesnio ploto, pagamintos taip, kad būtų patvarios. Jūroje bangos  paprastą stiebą, burę gali sulaužyti. Todėl esant sudėtingesnėms sąlygoms  būtinai reikia naudoti bangoms skirtus stiebus ir bures. Plaukdami bangomis,  stengiamės nuo jų čiuožti kaip su banglente. Plaukdami prieš bangas – pašokame,  mokomės ore atlikti visokius triukus. Vykstant varžyboms, vertinama pagal bendrą  įspūdį. Burlentės naudojamos 85–100 litrų, burės 4–6,5 kv.m. Freestailo mokomasi  lygiame vandenyje. Burės minimalios, lentos pakankamai mažos. Šis stilius  reikalauja didelio lankstumo, užsispyrimo ir noro. Orientuojantis į wave/freestail stilių, pažangesniam pradinukui reikėtų orientuotis į mažesnį inventorių: (burlentininko svoris (kg)+25 = lentos plūdrumas (litrais).

Kitas žingsnis: profas.

Beveik profesionalus burlentininkas.

Šiame lygyje patarti jau sudėtinga. Vyksta  tikras ginklavimosi inventoriumi karas. Plaukiama tarptautinėse varžybose.  Tiksliai žinote, kas ir kaip. Turite savo mokinių ir pasekėjų.