NAUJIENOS

D.Katkaus taurė

20070923_katkaust_119
2007.09.23
Idealaus vėjo šeštadienis Kaune. Daugybė dalyvių ir naujų veidų.

Šį savaitgalį Kauno mariose vyko tradicinės Donato Katkaus atminimo taurės varžybos, kuriose tenka plaukti sudėtingiausią Lietuvoje maratoną iki Gandrų salos ir atgal. Tiesiąja apie 25km, bet dėl marių išlinkimų ir skirtingų vėjų krypčių šis plaukimas tampa rimtu išbandymu. Dalyvavau tik šeštadienio plaukimuose, todėl apie juos šiek tiek detaliau.
Vėjas
Pūtė pietų vėjas. Pagal Elektrėnų stotelės parodymus pirmus du plaukimus iki 9m/s, vėlisu nurimo iki 6-8 m/s. Labai dėkinga kryptis, nes yra kur įsibėgėti, išsilyginti. Į marias ateidavo du srautai, o srautų susidūrimo zona buvo kairėje distancijos pusėje (žiūrint į monitorių). Ji pažymėta ratilais. Zonos ribos šiek tiek kito, bet labai trumpam. Jachtos RS280 naudojosi nuo jachtklubo einančiu srautu, formulės – nuo Laumėnų.
Pirmą kartą plaukiantiems priminsiu, kad formulėje labai svarbu išlikti švariame, lygiame vėjyje. Srautų susikirtimo zonoje vėjas yra gerokai silpnesnis ir nelygus. Patekęs į tokią zoną daug pralaimėsi.
Distancija
Startas – aiškesnis negu aišku – dešiniuoju halzu. Ir naudinga ir nieko nereikia praleidinėti. Už paprastumo slypi blogis. Visi startuoja atsipūtę, be greičio ir sulenda į kelių pirmaujančiųjų šešėlius. Po tokios pradžios pavyti be klaidų lakstančius lyderius tampa neįmanoma.
FW distancijoje dominavo vienas srautas dešinėje (žiūrint į monitorių) pusėje, kuriuo visi ir naudojosi. Startavus dešiniu halzu reikėjo plaukti kiek galima arčiau kranto ir venduoti nelendant į kranto šešėlį. Kuo arčiau kranto suvenduojama, tuo didesnė tikimybė, kad į ženklą pavyks užkilti net nepatenkant į srautų makalynės zoną.
Nuo jachtklubo ateinantis srautas kartais trumpam suaktyvėdavo. Vieną tokią progą puikiai išnaudojo Gedas LTU76 iš penktos vietos prie pirmojo ženklo pakilęs į pirmąją po pavėjinio kurso su labai dideliu atotrūkiu. Tą srautą nuo jachtklubo tik pavėjui ir buvo įmanoma išnaudoti, nes jis būdavo neprognozuojamai trumpas.
20070923_katkaust_374
O aš nepaklausiau Preiso patarimo dėl burės reguliavimo. Jis sakė, kad visada reikia tempti iki maksimumo, o jau paskui žiūrėti ar reikia tempti daugiau. Išplaukdamas susireguliavau, kad iki MAX lipduko raukšlei trūko 2 cm, nes vėjas vos dvelkė. Pirmus du plaukimus lenta važiavo sunkiai. Paskui pasitempiau iki MAX. Pastūmiau stepsą 1cm į priekį. Lenta skrido neįtikėtinu greičiu ir aštrumu.
Fauna ir flora
Pertraukose tarp plaukimų atgydavo rudens spalvomis išmargintas Kauno marių šlaitas. Ten vitaminingomis, turtingomis vitaminu C ir karotinais šaltalankių uogomis aktyviai maitinosi meškėnai. Šeštadienį paprastuosius (meškėnus vulgaris) išstūmė žymiai energingesni atvykėliai “meškėnus freeslalomus”, “meškėnus formulus” ir “meškėnus pyarus”. Ar netroškino?:)
Po plaukimų apžiūrėjome Mindaugo LTU9 šiek tiek į ledo ritulio lazdą panašų Deboichet R12 peleką ir vieną iš “Maui sails” Havajuose kurtų Neutrono arba TR1 11,5 kvm prototipų. Burė stovi, atsidaro labai gražiai, tik pilnam jos atskleidimui reikalinga rimtesnė pritempimo per giką sistema. Pučiant 9m/s su formule ir 11,5 bure plaukti slalominę distanciją yra sudėtinga be pilnos inventoriaus kontrolės. Formulės pritaikytos priešvėjiniam – pavėjiniam distancijos plaukimui ir šiam tikslui jos neša geru kvadratiniu metru didesnį buringumą ir ilgesnį peleką negu reikia plaukiojant halfvindais slalome. Dėl tokio kurso jėgos perteklius nejuntamas. Mindaugai, bandyk dalyvauti formuleje.
Varžybos vyko tikrai toli nuo jachtklubo ir optika nebepasiekė. Šį kartą reportažas be nuotraukų.
Ačiū organizatoriams ir teisėjams už veiksmo kupiną dieną.
Rezultatai: katkaus_at2007
Jei kažkas painokai išaiškinta apie srautus ar šiaip neaišku – klausimus rašykite čia.

Gero vėjo!
Gintas Lapėnas
LTU89