Kelionės

El Turas 2012 – Easy Style Week slalomo varžybos, mokykla, bangos

 

119_elturas
2012.03.03
Briedžiai Egipte
2012.03.04 – 03.18 kelionė į El Turą, Egiptas.

 

Dauguma žmonių skrendančių atostogauti į Egiptą tikisi išvysti karštą saulę, palmes, šiltą ramią jūrą drumsenčius delfinus, dykumoje beklaidžiojančius kupranugarius, egzotiškus vaisius, šviežias braškes ir kitus ramaus arabiško gyvenimo ypatumus.
Prie pat El Turo, Sinajuje Mozes ilankoje, plaukiojancių briedžių išvysti niekas nesitikejo. Tie briedžiai naudoja didžiules spalvotas bures, iskaitant ir piratiškai juoda spalva nudažytą burę, anglies pluošto ir net medines burlentes. Lėkdami nežemiskais greičiais jie raižo ilanką, švilpdami užjurio gamybos pelekais. Veliantis plaukus, nuo kalnų nusileidęs šaltas uraganinis Vėjas, briedžių veiduose kelia šypseną.

Kelionė su inventorium reikalauja kruopštumo, todėl pakuotis inventorių pradėjau prieš savaitę. Diena prieš skrydį generalinis inventoriaus perpakavimas pas Arūną, surfmaišių derinimas pagal svorį, viskas sukraunama į busą iš vakaro, kad jokiu būdu nevėluoti aerouostan. VNO aerouoste registracija ir „valčių“ pakrovimas į lėktuvą vyksta sklandžiai. Kiek numiegam lėktuve ir jau džiaugiamės Egipto saule, Gintas spėja pasipuošti šortais. Arabus, savo nelaimei,išmokau naudotis tvirtinimo diržais, kad negadintu „valčių“ savo ašatinėmis virvėmis. Kelionė Hyundai busais neprailgsta, pro langą matosi apleistos dykumos, daugiau kareivinių, kupranugariai ir kiti mieli akiai, pasiilgti vaizdeliai. Vairuotojai drausmingi, nelenktyniauja. Dėja drausmingumas baigiasi nurišinėjant inventorių, kol nešiojom surfmaišus į buvusią anglų nuomą, kurią mums užleido Maksas, pasigedom tvirtinimo diržų . Belieka tikėtis, kad kitais metais inventorius bus pririštas nepriekaištingai.
Išpakavę „valtis“ inventoriaus pažeidimų nepastebėjome. Aukštai iškėliau „Vėjas galvoje“ vėliavą ir puoliau prie darbo. Kol kiti takelavosi bures, man teko prisisukti kojakilpes, todėl i „šaltą“ vandenį įbridau paskutinis. Šaltas pasirodė po ilgos šaltos žiemos, o gal dėl svorio , namie palikto hidreko. Labiausiai pasiilgęs vandens pasirodė Donaldas, jis išplaukė pirmas.
Šiltas Vėjas ramiai sau šiaušė įlankos paviršių, todėl visi, kaip susitarę naudojo didžiausią atsivežtą inventorių. Glisavo visi, net ir Audrius su didžiausia turima 7,2 bure ir 105 ltr.lenta. Greit sutemo, buriavimo džiaugsmą teko pakeisti į arabišką vakarienę, gurkšnodami duty free gėrimus, dalinomės dienos įspūdžiais. Aptarinėjome užjurio pelekų privalumus. Atrodė, kad tik vakar nulipom nuo slalomo lentų.Braškių sultys, kiaušinienė pagal belenkokį norą, dešrelės, blyneliai ir šviežių vaisių desertas. Po tokių pusryčių slenkam į  Dachą  takeluoti burių, nes Vėjas nelaukia,kol kažkas persivalges teiksis jį gainioti. Arunas, kaip visada greičiausias, šriubuoja užjūrio peleką Talon, nes Selektą spėjo pasigalasti į rifą. Greitai pateplioju epoksidkę nubalnotus pelekus ir lentas. Vėl jamam didžiausias turimas bures, sąlygos treniruotei superinės, todėl jamu  Makso jau paruoštus ženklus. Mėtyt aštuoniukę padeda linksmi delfinai ir skraidančios žuvys. Puolam bandyti jėgų. Prisijungia ir Kristupas susilopęs legendinę 5,8 burę. Visi glisuoja, posūkiai einasi lyg visą žiemą būtume juos drožią. Pasiūlau duoti bandomuosius startus, džiaugdamiesi Vėju visi nubalsuoja, sukti aštuoniukes be įsipareigojimų startams. Arūnas pastebi, kad naujasis vairiukas, net centimetru ilgesnis,taip nekelia, bet neša greitai, reguliuojamės derinam inventorių pagal Vartus, jam su piratiškos spalvos 8,6 bure ir taip greitai plaukiasi.Didžiuliu greičiu, o gal „Zelke“, pasižymi ir Donaldas. Vėjui pridusus, parodau kas čia valdo slalomą .
Atvyksta pirmieji dachabiečiai atsivešdami karštine serganti Artioma.
Darom trumpą lašinių pertraukėlę ir vėl į balą netikėdami, kad Vėjas nepavargdamas gali pūsti visą dieną. Nors plaukėm beveik be pertraukų, net nepastebėjom, kai ėmė temti ir laikas trigubos, o gal net keturgubos užsitarnautos vakarienės. Vakare vaišinamės kaljanu,užsigerdami buriavime nelaikomais dopingu gėrimais. Susidauždami metaliniais Dačios puodeliais. Gyvuoja tautų draugystė!
Mieli skaitytojai, jūs tikriausiai net neįsivaizduojat kas yra tas pelekas arba vairiukas burlentėje. Pelekas tarsi koks brangus papuošalas pas merginą ar koks blizgantis laikrodis ant vaikino rankos, o gal net tapšninukas su anroidu kišenėje. Turėdami seną gerą Nokia -paprastą vairiuką jūs tikrai plauksite ir net glisuosite, galėsite daryti pavėjinius posūkius. Bet tik su „anroidu“ jūs teoriškai jau turite kelialapi i pergalę !
Mada mus pasiekia, net atokiausiuose pasaulio krašteliuose. Gyvendami rusai Egipte tarsi sustojo laike, naudodami šestas nokias- deboichetus, bet va išgirdo apie užjūryje gaminamus anroidinius tapšninukus- Techtronikus ir Zetkes. Iškart įsigijo tuo pačiu metu, kaip ir musų briedžiai.
Kaip tikri sportininkai papusryčiavę skubam į Dačią. Vėją žada tik ryte. Iškart išsimetu ženklus aštuoniukei, stengiamės apsiprasti prie būsimų varžybų šiltnamio sąlygų. Šiltnamio -tai lygus, šiltas įlankos vanduo, beveik stabilus Vėjas. Ir vėl lakstom švilpdami pelekais, šlifuodami posūkius, bei gąsdindami nukritusius pradinukus. Pagal nerašytas taisykles, gulinti burlentė virsta posūkio ženklu. Pertraukėles metu sužinau, kad dauguma pradinuku norėtų palenktyniauti, deja nemoka apsisukti, parodau merginom lėtą pavėjinį posūki.Pasirodo nėra taip paprasta užsilipti ant slidžios mokomosios lentos, laikant rankose vaikišką 4 kvadratų burę, apsisukti pavėjui ir dar grįžti atgal i krantą. Merginos, ypač Erika pamoką įsisavino gerai (žėk fotkes), dėja lenktyniauti neišdrįso, nors distanciją įveikdavo nesunkiai.
Po kerkade arbatos su kaljanu pertraukėlių, Audriui ėmė trūkti Vėjo, tai sugalvojom pasikeisti inventorium. Momentaliai pajaučiau, kad jo105ltr. RRD skęsta, o su 7,2 bure praktiškai neįmanoma išglisuoti, pagalvojau, kad Audriui iškart galima duoti medalį už sugebėjimą lenktyniauti tokiu mažu inventorium. Nusprendžiu pasponsoriauti įtekdamas Audriui savo SB117 su raudonai gražia Severne 7,8 bure. Nežinau ar dėl raudonos spalvos, ar dėl gražių lipdukų, burė Audriui iškart patiko,vakarienės metu buvau įkalbinėjamas atsikratyti ja. Mums besimurkdant nauju, prašmatniu busu, atvyksta sekantis dachabiečių desantas. Ramiai išsipakuoja apdaužytas lentas, važiavo neprisirišę inventorius, Maksas gauna darbo. Griša nustebina pilna kolekcija užjūrio pelekų, deboichetų irgi nebrokija. Susitakeluoja savo Maui bures, bet į vandenį neskuba, Vania atsivežęs du auklėtinius, pasitikrina jėgas mūsų distancijoje. Artiomas vis dar karščiuoja, neplaukia, ruošiasi gonkėm. Neiškenčia ir Dima, nulipa nuo formulės, pralėkdamas slalomyčiu.
Po vakarienės suaktyvėja tautų draugystė, dachabieciai gerai apsiginklavę nelaikomu buriavime dopingu, vietiniu gėrimu, turi net kelioninį kaljaną. Vakarėlio metu padarom ESW 2012 organizatorių ir teisėjų susirinkimą. Gaunu net du pasiūlymus dalyvauti varžybose, net du žmones pasiaukotų teisėjauti. Po didelių ginčų,varžybų taisyklių studijų,nusprendžiam startą duoti iš papuošto vėliavomis katerio, video finišą priiminės Maksas, protestų komisijos pirmininku paskiriamas Dima (geriausias rusijos treneris). Media atstovaus Aleksandras Gudrutis (Xitravo) ir žinoma Anžela. Teisėjausiu, kaip jau įprasta- aš… .Atsikėlėm kaip eilinę “darbo”treniruočių dieną, bet kažin kokia įtampa buvo jaučiama net per pusryčius. Tai reiškė, kad treniruotės baigėsi, reiks laikyt egzaminą, parodyt visuomenei ir sau ką išmokai , tiksliau ko nespejai per žiemą pamiršti. Kitiems Vėjelis dar žadėjo treniruotę, manęs jau laukė darbas. Nutaisiau ramų veidą, išsitraukiau krūvą, per žiema pririnktų tušinukų ir pradėjau dalyvių registraciją. Kaip visada, o tuo labiau per “Easy style week ” registruotis niekas neskubėjo, kas tvarkėsi inventorių, kas plaukiojo, o kai kas drovėjosi. Pasėdejus pusdienį pavyko užregistruoti 13 slalomistų ir 3 pradinukus. Jauniausiam dalyviui 11, o vyriausiam 62 metai ir vieną karingai nusiteikusią mergaitę. Mano padėjai Dima ir Maksas tiksliai išdėliojo pavėjinio slalomo gyvatės distanciją su keturias posukiais. 16h jau stoviu su paruoštu ir papuoštu starto vėliavomis kateriu, Vėjas apie 8ms duodu startą. Donaldas pasirenka geriausią starto strategiją,  atlekia iš apačios startuoja pirmas ir veda plaukimą, palikdamas visus konkurentus toli už nugaros, deja didžiuliai Donaldo nuostabai, priverstas užrašyti jam falstartą.
Vėjas ribinis, prie pirmo ženklo visi pristoja minutėlei pailsėti, vėliau visi glisuoja .Pirmas finišuoja Griša. Ivanas protestuodamas prieš ribinį Vėja, nusprendžia nefinišuoti. Audriui nepadeda, net mano legendidnė burė, Antras Arūnas. Nieko nelaukdamas, vargdamas su vėlevėlėmis, duodu sekanti startą. Scenarijus toks pat, Donaldas vėl falstarte, pirmas atplaukia Audrius, antras Ivanas. Nusprendžiu daugiau netampyti nervų ir keliu vėliavą skelbiančią plaukimų pabaigą. Visi lengviau atsidūsta skuba ištakeluoti bures, kad spėtų vakarienės. Vakare pas Maksa begalės ispūdžių. Visi, išskyrus Donaldą, patenkinti greit prabėguisia diena. Ryt dienai turim geresnes prognozes.
Kaip aš pasiilgau Egipto, nerūpestingo ryto, omleto iš trijų kiaušinių, varginančios saulės ir nepavargstančio Vėjo. Todėl eilinį kartą užsikuriu Guodos nupirktą gerą,  profesionalų kaljaną, įsipilu Proginio Rinkuškių alaus ir nugrimstu į dykumas, šiltą raudonają jurą ir nuo kalno atskubanti šaltą gaivų Vėją, aplink matau nerūpestingus arabiškai lėtai slenkančius veidus. (šito galite ir neskaityti, o kam patiko, pakelkit rankas ir įsipilkit Proginio).
Prisiminiau kad šiandien turim geras Vėjo prognozes, o mes ne arabai, tai teks paplušėti iš peties.  Atėjęs pas Maksą į Dačią iškart atsuku Vėjo kranelį, o kadangi turėjau problemų su vėliavėmis, gaunu į katerį pagalbininkę Tanią, kuri labiau susikoncentruoja į startų-falstartų filmavimą, nei į vėliavėles. Kaikurie slalomistai puola mažinti lentų ir burių, Arūnas, kaip visada burės nemažina,  prisukdamas greitesnį užjūrio Tectonic Talon peleką. Po vakarykščių plaukimų Audrius irgi mažintis neskuba. Starto situacija tradiciškai klasikinė, Donaldas falstarte, kamera viską uzfiksuoja, kiti pasimokę iš jo klaidų, vėluoja į startą. Audrius neišglisuoja, jo vietą staigiai užima Vartai, finišuodamas pirmas su piratiškai juodos spalvos 8,6 bure, neatsilieka nuo jo Ivanas, į trečią vietą įšoka Vladimiras Rus 39, nelabai mūsuose žinomas Egipte begyvenantis maskvietis. Kol slalomistai, rusiškai tariant profikai, ilsisi arba plaukią į starto vietą, duodu startą pradinukams, jų užduotis žymiai lengvesnė. Nesuprantamų vėliavų kombinacijos startas, į kurį arabiškai nieks neskuba, pavėjiniu posūkiu papuošti pirmą slalomistų ženklą ir ramiai nesipjaunant į Vėją atplaukti į finišą,nusidriekusį toli net iki apatinio ženklo. PėeRai  tam ir yra PėeRai, kad plauktų, taip kaip buvo nupiešta skelbimų lentoj, apėmus pirmą ženklą finišuoti prie pat apatinio raudono burbulo. Jie atplaukdavo iki finišo linijos,ir pasileisdavo pavėjui link apatinio ženklo, kaip prie kokio magneto, vietoj to, kad plaukiant tiesiai finišuoti tarp katerio ir to magnetiškai raudonos spalvos burbulo. Vienintelis Pavel Melnik turintis buriavimo patirties suprato, kaip galima aplenkti aiškų lyderį, plaukdamas tiesiai per finišo liniją.

Tiesa, dėl krizės galo, žiniasklaidos deklaruojamo karo ar kitų neaiškių aplinkybių nedalyvavusiems šių metų ESW gerbėjąms, pamiršau paiškinti, kad slalomo startas buvo duodamas iš katerio, prisiinkaravusio prieš remontuojamus laivus,anksčiau mėčiusius šiukšles, efektingiems mūsų katapūltoms. Dalyviai turėjo galimybę startuoti įsibėgėję nuo bažnyčios pliažo. Kas sutrumpino slalomo gyvatuką iki 4 posūkių. Finišo linija buvo tarp dviejų mėlynų burbulų esančių prie kranto už stoties. Kol skaitytojai buvo informuojami apie ESW įvestas naujoves, aš nieko nelaukdamas duodu signalus sekantiems startams. Donaldas pagaliau kaip ir kiti suprato,kad atmetimų skaičius ribotas, be to videokameros viską fiksuoja, nustojo daryti falstartus, bet nuotaika ne ta ir geru rezultatų nerodo. Audrius ima rodyti raudonos, legendinės Severne burės pranašumus, už nugaros vis toliau palikdamas varžovus. Griša po kiekvieno plaukimo grįžta į krantą keisti inventoriaus, šiandien jis neranda vietos tarp lyderių. Keldamas įtampą varžovams Ivanas stabiliai laikosi antroje pozicijoje. Mums taip belenktyniaujant, po keturių plaukimų, ateina lašinių pertraukos metas. Gerą valandą ilsimės, aptarinėdami įvykusius plaukimus. Vėjui nežadant rimti jamu Tanią į katerį ir lekiam prie bažnyčios duoti startų.Distancijoi vaizdelis ima keistis ir į lyderius prasimuša Vania, Audrius lipa jam ant kulnų, stabiliai finišuodamas antroje pozicijoje. Vėjas pavargsta, ima rimti, tuo pasinaudoja Arūnas įšokdamas į lyderius. Ir toliau rimstant Vėjui Griša suranda tinkamą inventorių ir finišuoja pirmas. Nusprendžiu daugiau nekankinti dalyvių,Stabiliai pučiant 6,5 ms, duodu startą fan plaukimui,t.y. jis nebus įskaitinis.Ir ką gi jūs manot, visi pasiryžę palenktyniauti, nuglisuoja raizgyti slalomo gyvatčiukės.

Vakarienės metu restoranas tiesiog dūzgia nuo įspūdžių, iškart po persivalgymo skubam i stotį šventės švęsti, juk Kovo 8-oji, Tarptautinė Moters diena, rusiško kraujo turinčiai stočiai Dačia, tai tarsi naujieji metai ! Skelbimų lentoje užrašomi 9 plaukimų rezultatai : 1 vieta- Audrius LTU 51 10,25 taško; 2 vieta – Ivan RUS 787, 12,5 taško ir 3 vieta- Vartai LTU 109, 16,5 taško.

Pirma mintis ryte,po geros šventės,kaip čia greičiau pravėdinti galva,ir nieko neveikiant daug padaryti.Sena buriuotojiška nuojauta sako,geriausias galvos vėdinimas šviežias Vėjas juroj ! Pasimatuoju Vėją Kalpakovo įlankoj,matuoklis parodo nestabilius 8m\s,o jūroj bangelės pasipuošusios baltomis kepuraitėmis.Pasinaudoju,išankstiniu Makso pasiūlymu daryti plaukimus atviroj jūroj,sąlygos puikios,Vėjas stabilus 10m\s,banga apie pusantro metro. Po ilgų diskusijų su Dachabiečiais,paskelbiu 1h slalomo lenktynes.Audrius,Arūnas ir dar keli pasitikrina sąlygas jūroje,aš skubu mesti ženklą prie nuskendusio laivo.Su kateriu jūroj rūgštoka,lekia jis kartais nešdamas sraigtą ore,po eilinio šuolio,lūžta suoliukas.Pamatuoju Vėją prie pirmo ženklo,pučia 10,2 m\s,skubu mesti starto linijos,prie uosto vartų,žiu trūksta vieno ženklo,pamiršau, greit nusprendžiu duoti starta nuo kranto.Viskas paruošta galvų ventiliacijai,sukviečiu dalyvius į pasitarimą.Iškyla dilema saugumo klausimu.Visi prieštarauja Makso pasiūlymui,vienam žmogui pasilikti prie nelaimę patyrusio būrlentininko,kitam plaukti į krantą pranešti apie įvyki.Valandinio slalomo rezultatas bus skaičiuojamas,kaip du plaukimai,todėl niekas nenori prarasti iškart dviejų plaukimų.Po ilgų,karštų ginčų ryžtuosi pranešti,kad atsitikus tokiam atvejui bus stabdomas plaukimas,nes saugumas jūroj pirmoj vietoj ! Išsirikiuoja savo foto patrankas ir video kameras media atstovai,visi pasiruošė,duodu starta 1h slalomui.Audrius atlekia visiems pro apačia,bet per anksti,skandina savo lentą prieš pat starto liniją,bet vis tiek dar anksti,tada startuoja žemiau starto linijos sukdamas ratą naujam startui.Kiti i vėluodami startuoja,niekas nenori dviejų falstartų.Slalomistai keistai išsisklaido po Raudonąją jurą,lyg nesuprasdami,kur raudonuoja pirmas burbulas.Pasirodo išsibarstė ne šiaip sau,burbulas nuraudonavo,dreifuodamas pavėjui.Neradę pirmo ženklo,vieni apiplaukė nuskendusi laivą,kiti šiaip pagrybavę po jūrą,grįžo į starto vietą.Donaldas akimis rado nuneštą ženklą,tiksliai nurodydamas jo vietą.Sėdam su Dima,patyrusiu treneriu i kateri ir lekiam pasišokinėdami per bangas i nurodytą vietą.Greit surandam burbulą,inkaras vietoj,per trumpa virvė,kol mes parjojam į krantą,Maksas paruošia dar vieną virvę.Vėl užinkaruojam ženklą aukščiau nuskendusio laivo.Gudrutis,teleobjektyvų pagalba, parodo slomistams tikslią ženklo vietą.Nepavykusio plaukimo metu Neptūnas pasigaili Audriaus nutraukdamas trapvirvę,ir duodamas laiko jai pasikeisti.Gryžti Audriui teko laikant giką rankomis.Vėl duodu startą ,jau tapusiu tradiciniu 1h slalomui.Ir vėl nieks nesiveržia i falstartą.Virš starto linijos, skambant starto signalui Maksas deda loopą, ,visi lekia kažkodėl smarkiai aukščiau pirmo ženklo.Pirmas,apimti antro ženklo,grįžta Griša paskui save atsitempdamas ir kitas liemenuko spalvos Maui bures,net nespėju sudiktuoti jų numerių savo naujai sekretorei,Audrius jau antram rate ima lyderiauti,Arūnas,su savo piratiškos spalvos bene didžiausia 8,6 Point7 bure,velkasi kažkur gale.Trečiam rate,lyderio pozicija užsiima Vania,vis didindamas atstumą nuo besivejančių jį 9 slalomistų.Vėjas krante sustiprėja iki 11,8m\s,darosi šalta.Kol kas,antras Audrius,trečias Griša,paskui ji Vladimiras.
Donaldas lekia greitai,bet stoja burės praskalavimui.Kurį laiką distancijoj niekas nesikeičia,tik finišuoja,pavargęs Vanios mokinys Olegas. Kaip vėliau sužinojau, jau dešimtą minutę Audriui pakerta rankas,Neptūnas negalėjo žinoti,kad žmogaus jiegos yra ribotos,todėl persistengė su tom trapėm.Prisirenka daugiau,rankšluoščiais nuo Vėjo apsigaubusiu žiūrovų,sergančių už savo favoritus.Gal 40-tą minutę,trumpam poilsiui,krenta prie 1 ženklo Audrius,užleisdamas II vietą Grišai.Vania, tarsi plaukia vienas vis labiau atsiplėšdamas nuo pagrindinės grupės,antrą kvėpavimą įjungia ištvermingasis Vartai ,kas ratą vis ką nors aplenkdamas .Vėjalis jūroj kiek aprimo ir jo didžioji burė įgavo pranašumą ! Audrius iš nuovargio, krenta dar karta prarasdamas šansus i 1h prizininkus.Jo vietą antroje pozicijoje perima Arūnas,trečias vis dar gal stabiliausiai plaukiantis Griša.Valanda išseko ir gal tik keliom sekundėm likus iki finišo,Vania priverstas plaukti dar vieną ratą.Duodamas garsini signalą keliu finišo vėliavą.Prie kranto priartėja pagrindinė grupė su Vartais priešakyje.Dėja pirmas finišuoja Dima Rus 54,bet jis nelaimi,nes apsuko mažiau ratų.Paskui jį finišuoja,Arūnas,Griša,ir iš kažkur atsiradęs Artiomas,vėliau Vladimiras ir tik tada Vania,apsukdamas vienu ratu daugiau,jis ir laimi valandinį slalomą.
Audrius nuleidžia skaudamas rankas ir finišuoja paskui pagrindinę grupę.Donaldas,pilnas jiegų,nestoja nulekdamas dar vienam ratui. Galima lengviau atsidusti,visi 10 startavusių slalomistų gryžo į krantą be didesnių nuotykių,gelbėti neprireikė nieko.Per valandą buvo prisukta 15 ratų,Vania sugebėjo įveikti net 16 ratų plaukdamas atviroje jūroje.
Visą vakarą netilsta balsai su didžiuliais, negirdėto svetur, valandio slalomo įspūdžiais. Po vakarienės vėl suaktyvėja tautų draugystė.Visi patenkinti gera diena praleista atviroje jūroje.Vania lėkė taip greitai,kad po kiekvieno susidaužimo,buriavime dopingu nelaikomo gerimo,visus lenkė dviem ar net trim ratais. P.s. Ateityje,už dalyvavimą 1h slalomo plaukime, duočiau dvigubai taškų,kaip kad duodama medalrace plaukime,ir užskaityčiau tik vieną plaukimą.

Galutiniai rezultatai

P.s. bus daugiau
Reiseris
“EASY STYLE WEEK 2012 ” galerija
“EASY STYLE WEEK 2012 “ filmukas
Galerija pasiplaukiojimų
Trumpi dienos aprašymai ir nuotraukos čia.

Gero vėjo!
Gintas Lapėnas LTU89