NAUJIENOS

Onšoro baubai ir džiaugsmai buriuojant burlente jūroje

Onšoras (onshore) – kai vėjas pučia stačiu kampi į krantą. Bangas raižantys burlentininkai jo nemėgsta, nes sudėtinga pašokti, sudėtinga raižyti bangas ir bangos spaudžia prie kranto.
Saidešoras (sideshore) – kai vėjas pučia išilgai kranto. Bangas raižantys burlentininkai jį labai mėgsta, net nenorint šokti banga pati išmeta aukštyn, raižyti banga ypač paprasta, bangos nespaudžia prie kranto.
Kaip onšorinėmis sąlygomis iš bangų išspausti panašų malonumą buriuojant burlente kaip pučiant saidšorui?
Šventojoje aš buriuoju taip:

Onšorinėmis sąlygomis nelakstau po visą akvatoriją, buriuoju labai kompaktiškame plote. Taip naudojant mažiau jėgų išeina daugiau šuolių ir suraižytų bangų, nereikia skalbtis vėjo skylėje.

Onšorinėmis sąlygomis nelakstau po visą akvatoriją, buriuoju labai kompaktiškame plote. Taip naudojant mažiau jėgų išeina daugiau šuolių ir suraižytų bangų, nereikia skalbtis vėjo skylėje. Apsisukus reikia taikyti į aukštų tilto konstrukcijų kampą. Kryptis pažymėta punktyrine linija. Molas keičia vėjo ir bangų kampą. Tuo ir naudojamės.

1. Sudėtinga pašokti
Kuo didesnis kampas tarp bangos krypties ir vėjo krypties tuo paprasčiau šokinėti burlente. Onšoro atveju bangų ir vėjo kryptis sutampa, burlentė laksto išilgai bangų, pašokti sudėtinga.
Sprendimas: reikia ieškoti tokios vietos, kur vėjo ir bangų kryptis nesutampa. Šuolių zona pažymėta rožine linija. Jos plotis apie 30-50m. Idealiu atveju galima susukti 2 apsivertimus.

2. Sudėtinga raižyti bangas.
Onšoro atveju bangos sulūžta žymiai greičiau.
Sprendimas: imti bangą žymiai anksčiau. Jei pastebėjote gerą bangą, tai reiškia, kad ją imti vėlu. Stebėti reikia ne bangą, o vietą, kurioje banga virsta idealia užkirtimui siena. Banga tokia dinamiška, kad tarp lygaus vandens ir stačios 1-1,5m sienos susiformavimo tėra 2s tarpas. Vieta, kur bangas galima imti užsimerkus, visiškai negalvojant ir visada užkirsti gerą stačią sieną yra tarp alaus palapinės ir mažo moliuko. Apsisukę už gelbėtojų kubo iškart pajaunatės į aukštų tilto konstrukcijų kampą. Į kampą todėl, kad būtumėte aukščiau, ten kur bangos atrodo kaip spuogai. Pradėję apatinį posūkį nuo neišvaizdaus spuogo viršutinį posūkį baigsite ant stačios sienos. Tame ko gero ir yra didysis smegenų persilaužimas, kad posūkį pradedate ant realiai nieko. Geriau anksčiau negu per vėlai.

3. Spaudžia prie kranto
O jūs pabandykite neplaukti prie kranto, kad jusų ten neprispaustų.
a) startuokite nuo pietinio molo ir būsite toli nuo kranto dėl kranto linkio
b) sukitės vos praplaukę gelbėtojų kubą, nes už jo yra vėjo skylė ir jus nuskalbs į krantą beviltiškai bandant padaryti vandens startą
c) posūkis. Negalima daryti posūkio nuo bangos kaip atviroje jūroje, nes būsite tos pačios bangos ir suskalbti. Ji per greita, kad nuo jos suktumėtės. Suktis reikia paskui bangą. Stebite lūžtančią bangą, užplaukiate į išsilyginusią po lūžimo zoną ir ten darote posūkį. Už bnagos būna nedidelė duobutė, kuri padės burlentei išlaikyti greitį. Apsisukę turėsite nemažai laiko pasikrapštyti nosį, sustatyti kojas ir rankas, gal net išglisuoti iki sekančios bangos atėjimo.
d) aukštis, aukštis ir dar kartą aukštis. Lenktynėse aukštis yra viskas. Jums taip pat jis yra viskas, jūsų mantra, hobby ir credo. Trūksta vėjo išglisuoti – pjaunatės į vėją. Išglisuoti bandote tik tada kai 100proc išglisuosite – toliau nuo kranto yra stipresnio vėjo zona. Pjaunatės be gliso ten. Nusipjovę ir pajutę, kad jau pučia laukite didelio lygaus tarpo tarp bangų. Tame tarpe išglisuokite. Vos išglisavę iškart pjaukitės į vėją.
Paprasčiausia išglisuoti prie molo. Ten vėjo kryptis palankesnė ir jis jau stiprus.

Šuolių zona yra gana arti pietinio Šventosios molo.

Šuolių zona yra gana arti pietinio Šventosios molo. Nuotraukoje matomas nežymus bangų krypties skirtumas tarp arčiau kranto ir ties molo galu esančių bangų.

Bangų raižymo zona. Banga labai graži, bet imama pavėluotai.

Bangų raižymo zona. Banga labai graži, bet imama pavėluotai.

Raižymas. Į apatinį posūkį ičiuožiama bangai esant visiškai neišraiškingai. Šiuo atveju taip pat vėluojama. Po sekundės dalies banga virs siena.

Raižymas. Į apatinį posūkį įčiuožiama bangai esant visiškai neišraiškingai. Šiuo atveju taip pat vėluojama. Po sekundės dalies banga virs siena.

Onšoras reikalauja tikslumo. Bus 10 metrų paklaida – bangų raižymo nesigaus. Nieko nesigaus. Pafreeraidinsite, o paskui dar sakysite, kad bangų nėra nors visame spote baladojasi 2-3m kalnai.
Palankiausios sąlygos šuoliams yra kai bangų kryptis iš inercijos dar turi kampą į P. Kai bangos susisuka visiškai į V tampa dar sudėtingiau arba šuoliai ir raižymas verčiasi į kitą halsą. Bangų kryptį dažniausiai žiūriu yr.no tinklapyje.

Gero vėjo, gerų bangų!
Gintas Lapėnas
LTU89