NAUJIENOS

Pampingo wingfoilu technika

Winginant vandenyne ir vidaus vandenyse teko susidurti su skirtingais poreikiais. Stabiliam jūros vėjui reikiai lengvai valdomų wingų, nes vėjas ir trauka nėra problema. Gūsiuotam vidaus vandenų vėjui reikia wingų, kurie kelias sekundes trunkančio gūsio metu sugebėtų iškelti lentą į sklendimo režimą ir išlaikytų ją sklendime silpno vėjo zonose. Dažnas vaizdas kai ežeru laksto 10-20 metrų pločio gūsiai, o didžioji akvatorijos dalis beveik blizga. Dalis wingų laksto nesustodami, nes iškilimui ir posūkių pralėkimui naudoja gūsius, o kita dalis stovi. Nepakylantys skrydžiui mano, kad trūksta vėjo. Gražioji wingfoilinimo pusė ir yra tame, kad nereikia stipraus vėjo, nes wingas sklendžia savo paties greičio susikurtame vėjyje. Bet gūsio reikia iškilti į sklendimą.

iškilimui ir posūkių pralėkimui naudoja gūsius

Iškilimui ir posūkių pralėkimui naudojami vėjo gūsiai. Gūsiai atrodo kaip tamsesnės dėmės vandens paviršiuje. Pučiant silpnam vėjui visas plaukimas vyksta nuo gūsio iki gūsio. Gūsis pralekia per kelias sekundes. Gebėjimas pasinaudoti šiuo sėkmės langu kuria didžiulį skirtumą.

Iškilti wingfoilu gūsio metu padeda pampingas (pumping). Tai savotiško irklavimo ore ir vandenyje technika. Ji padeda padidinti wingo greitį naudojant raumenų jėgą. Pampingo metu wingas dirba kaip paukščio sparnas.
Pumpavimas wingfoilinant vidaus vandenyse turi dvi fazes.
Greitėjimo metu lenta nuo nulio greitėja iki pakankamo pakilti greičio. Siekiamybė – sutrumpinti greitėjimo fazę, kad tilptume į vėjo gūsį.
Iškilimo metu lenta atsiplėšia nuo vandens, staiga sumažėja vandens pasipriešinimas ir lentos greitis išauga kartais. Siekiamybė – nenusileisti, neprilipti prie vandens esant ribiniam greičiui arba išplaukus iš vėjo gūsio.
Aprašysiu savo pampingo techniką su 85 litrų lenta ir 1000 kvcm foilu ežeruose. Fonas -5m/s, gūsiai – 7m/s.

Greitėjimo ir iškilimo fazės. Minkšti ir nepakankamai dideli wingai pampingo procesą ištempia kelis kartus kol galų gale lenta taip ir neiškyla.

Pampingas wingfoilinant.

Greitėjimo fazė
Pumpuoti pradedama nuo smulkių ovalinių judesių wingu. Kuo didesnis greitis pasiekiamas, tuo didesne amplitude ir jėga pumpuojame. Pampingo metu priekinė ranka su wingu kuo toliau metama į priekį ir stengiamasi pritraukti lentą prie wingo.
Atliekant pirmą mostą wingu lenta pasukama 20-30 laipsnių kampu pavėjui ir imama pumpuoti foilu. Stengiamasi priekine koja kuo dažniau tapšnoti lentos priekiu į vandenį kol pajuntama, kad foilas ima kelti. Dažniau tapšnojant kėlimas pajuntamas anksčiau.

Iškilimo fazė
Kai tik pajuntama, kad foilas ima kelti daromi keli stipriausi judesiai visa foilo ir wingo amplitude. Pumpuojant dideliu ir kietu wingu užtenka 1-2 galingų pumptelėjimų.

Vandens tapšnojimas lentos priekiu ne tik greitina lenta, bet padeda pagauti momentą, kada galima truktelėti iš visų jėgų.

Vandens tapšnojimas lentos priekiu ne tik greitina lentą, bet padeda pagauti momentą, kada galima truktelėti iš visų jėgų.

Kas padeda anksčiau iškilti?
Dideliu ir kietu wingu užtenka 5-6 judesių greitėjimui ir 1-2 judesių iškilimui. Minkštas wingas reikalauja daug daugiau pastangų. Jei pavyksta pasiekti iškilimo fazę, tai iškilimui dar reikia 5-6 pamptelėjimų pilna jėga ir amplitude.

Šiais metais visi gamintojai siūlo ilgesnes pavėjines lentas silpnam vėjui. Jos naudojamos su didesnio ploto ir prailgėjimo foilais. Pumpavimo technika taip pat skiriasi. Daugiau pasitikima vien wingo trauka pasiektu greitėjimu, švelniu pumpavimu.

Kaip nenusivažiuoti pavėjui?
Nesklendžiant reikia stengtis plaukti kaip galima aštriau į vėją. Greitėjimo ir iškilimo metu judame 20-30 laipsniu bukesniu kampu vėjo atžvilgiu. Vos iškilus vėl sukame kuo aštriau prieš vėją ir “uždirbinėjame” aukštį sekančiam iškilimui.

Kada jau pumpuoti?
Pirmus metus wingfoilininkai dažniausiai pasikliauja wingo trauka be pumpavimo. Ežeruose mėgstami 7-8kvm dydžiai tikintis, kad plotas atliks iškėlimą. Pumpuojant iškilimų padaugėtų 5-10 kartų. Pumpuoti reikia pradėti iškart kai iškyla klausimas „Kodėl visi plaukia, o aš ne?“.

Trumpoji pampingo versija
Jei gūsis pakankamai stiprus ir greitėjimui pumpavimas nereikalingas, tai stiprus pumptelėjimas ar du iškilimui padės sutilpti į siaurą gūsį ir išmokti greičiau iškilinėti pasitaikius pirmai progai.

Ar pumpuoti pelninga?
Žiauriai pelninga. Pumpingas padidina iškilimo už EUR ( i/EUR ) koeficientą nuo 5 iki 100 kartų. Net nusipirkus brangiausią įrangą winginimas pumpuojant bus dešimtimis kartų pigesnis negu winginimas pigiausia įranga nepumpuojant. Pumpuojant galima naudoti 1-2kvm mažesnius wingus.

Kas dar padeda iškilti?
Pirma – kietas, greitai reaguojantis wingas. “Kietas” reiškia maksimaliai greitai atstatantis formą po gero truktelėjimo.
Antra – kojakilpės. Jų pagalba galima pumpuoti ne tik spaudžiant, bet ir traukiant lentą aukštyn tuo momentu kai kabama po wingu. Lentą galima išlupti iš vandens iki kol foilas atsiguls ant vandens paviršiaus. Tai stiprus judesys kurio metu susigrupuojama taip, kad priekinės kojos kelis pasiektų krūtinę.
Trečia – kietos wingo rankenos. Wingas reaguoja daug greičiau ir stipriau.
Ketvirta – fizinis pasirengimas.
Penkta – teisinga rankų padėtis ant rankenų. Wingas neturės reikiamos jėgos, jei rankos bus per daug priekyje. Wingas turės daug jėgos, bet ji bus nukreipta ne greičio generavimui, bet rankų ištempimui, jei rankos bus per daug gale. Reikia rasti tokią vietą kai sparne jaučiama maksimali jėga ir lenta juda pirmyn didžiausiu greičiu.
Kiekvienas iš sių dalykų sutaupo po vieną pumpavimo judesį.

Įranga.

Įranga.

Naudojau 6,8 North Mode Pro ir 5,0 North Nova Pro wingus. Ačiū boardsports.lt už galimybę testuoti North įrangą. North sails yra varžybinių buriavimo technologijų lyderis kuriantis savo medžiagas. Naujos wingo medžiagos leidžia pasiekti tinkantį pumpavimui kietumą nenaudojant brangių egzotiškų audinių. Mode Pro wingas turi sutvirtinto 45 laipsnių gijomis ir laminuoto audinio priekinę briauną. Darbinis slėgis 7-8 PSI. Nova Pro turi sutvirtintą centrinę dalį ir anglies pluošto juostas priekinėje briaunoje. Anglis sustandina konstrukciją ir greitina wingo atsistatymą po deformacijos pumpuojant. Darbinis slėgis 8 PSI. Ypatingas bėgelis ant centrinės nerviūros leidžia tvirtinti giką arba rankenas.

Naudojau 1000 kvcm AK Durable Supply foilą su 61cm fiuzeliažu iš windigo.lt. Tai vidutinio prailgėjimo sparnas skirtas manevrams bangose. Jis gali iškęsti greičio kritimus ir yra labai judrus. Trumpas fiuzeliažas palengvina pumpavimą foilu.

Norintiems pradėti wingfoilinti – “Vėjas galvoje” wing foilų mokykla.

Gero vėjo!
Gintas Lapėnas
LTU89

 

PS
Vis dar neaiški wingfoilingo terminologija lietuvių kalba. Kaip ką vadinti?
Wingfoilingas – sparnuotis, vėjasparnis, sparnius, vandensparnis?
Foilas – povandeninis sparnas, vandensparnis?
Wingas – sparnas?