Kankino trys klausimai:
1.Ką duoda mažesnis foilo stabilizatorius?
2.Ką rinktis vidaus vandenims – MA ar HA foilą?
3.Kurios sparno savybės džiugina labiau – valdymas ar greitis?
Aprašysiu Vievio patirties wingfoilinant evoliuciją. Vievio ežeras puikus, tipiškas, gūsiuotas žemyninis vandens telkinys. Žemyne vėjo dažniausiai būna mažiau negu pajūryje ir negu rodo prognozės. Čia reikalinga papildoma jėga iš sparno ir kėlimas iš foilo.
Ačiū boardsports.lt už galimybę išbandyti wingfoilų rinkinius. Jei kankina pasirinkimo klausimai, kreipkitės į Antaną arba Joną ir gausite išbandyti, bei galėsite patys suprasti ir patirti kaip viskas veikia vėjasparnių detalės kartu ir atskirai. Be pačių vėjasparnių boardsports.lt turi pilną vėjasparniams skirtų gaminių spektrą – apsaugas, trapecijas ir kita.
Didelis vs mažas stabilizatorius
Stabilizatoriaus dydis labai akivaizdžiai keičia wingfoilo manevringumą.
Didelis stabilizatorius – geras kėlimas, geras greitis dėl stabilumo. Foilas lekia kaip ant bėgių. Posūkiai praeinami gražiai, švariai, stabiliai, tarsi iš anksto užduota trajektorija ir su greičiu.
Mažas stabilizatorius – didesnio greičio pojūtis, tiesiojoje reikia daugiau dėmesio skirti stabilumo išlaikymui. Posūkio metu galima kontrolioti kiekvieną jo dalį, sukantis tilpti į ežerines bangas. Pats posūkių pojūtis labai švarus, be pasipriešinimo, sukasi intuityviai tik pagalvojus, nebejauti, kad skirtusi meistriškumas darant posūkius į skirtingas puses.
Stabilizatoriaus dydžių evoliucija tobulėjant plaukimo vėjasparniu įgūdžiams:
– 300 didelis mokyklinis stabilizatorius – pradinukui
– 260 po pradinukiško mažinant foilą iki 1300-1400
– 215 kai norisi suktis, pumpuoti ar greitai lėkti foilą mažinant iki 1000 ir mažiau
Ką rinktis vidaus vandenims – MA ar HA foilą?
MA (midle aspect) vidutinio prailgėjimo foilas – kai sparnas yra traukos šaltinis. Idealus variantas freeraidinimui ežerams derinantis gerą greitį ir manevringumą. Foilas džiugina prognozuojamumu ir atsipūtimu. Lengvai išlipa, neprasmenga sumažėjus greičiui posūkiuose, suka agresyvius posūkius ir greitai lekia. Žodžiu, gali spausti pedalą maksimaliai, o kritiniais momentais jis suvalgys klaidas. Laiką leisi skraidydamas, o ne maudydamasis.
HA (high aspect) didelio prailgėjimo – kai banga ir pumpavimas tampa papildomais traukos šaltiniais. Puikus sklendimas, atrodo, kad nėra pasipriešinimo. Emociškai labai įkvepiantis daiktas, nes nesijaučia atsirėmimo į vandens klampumo sieną. Ar absoliutus greitis didesnis nei MA foilo sunku pasakyti. Su MA GPS pavyko išspausti virš 40 km/h. Su HA buvo apie 35 km/h. HA yra sklendimo nuo bangos džiaugsmui jūroje.
Kam geriausiai tinka:
– LA-MA 2000 didelis mokyklinis foilas – pradinukui ir sunkiasvoriui
– MA 1300 – 1400 po pradinukiško foilo freeraidinimui
– MA 1000 vidaus vandenims lakstymui greitai
– HA 1000 geram sklendimui bangose
Kurios wingfoilo sparno savybės džiugina labaiau – valdymas ar greitis?
Kai džiugina wingfoilo greitis – North Mode Pro.
Mode Pro reikia visąlaik spausti pedalą, ir jis to nori. Neteko patirti “atsirėmimo” į orą. Jis greitėja ir greitėja. Atrodo, kad priešinasi tik foilas. Didžiausias privalumas – pampingas. Wingfoilo sparnas deformuojasi labai mažai arba lygiai tiek, kad kiekvienas truktelėjimas tiesiog išstumia lentą į skrydį. Naudoju 1000cm foilą ir daugiau nereikia tik dėl fantastiško pampingo. Mode Pro 6,8 turi labai platų diapazoną. Mažesnį sparną naudojau gal 20% plaukimų.
North Mode Pro daro viską ir labai gerai. Jis turi inercijos posūkiuose lyginant su valdomesniais sparnais, bet prie to priprantama. Mode Pro mėgsta mžą foilo pasipriešinimą.
Kai džiugina daugybė posūkių wingfoilu – North Nova, North Nova Pro
Nova Pro vėjasparnio sparnas turi didesnį V, storesnį profilį. Formos stabilumas puikus, valdomas labai lengvai, posūkius sukti malonumas, nes sparnas pats atsiduria ten, kur reikia be didelių pastangų. Didžiausias skirtumas lyginant su Mode Pro, kad šis sparnas siūlo išskirtinį valdymą visame veikimo diapazone vietoj greitėjimo kai pasiektas maksimalus greitis. Išsipumpavimo galia ir reaktyvumas panašus į Mode Pro.
Kai kankina vėjo trūkumas – Loft Pro
Loft Pro turi pakankamą traukos atsargą išlaikyti didesnius foilus sklendime nurimimuose ir tokį pat gerą išsipumpavimą kaip Nova Pro. Loft Pro turi pakankamai galios pratempti didelį foilą pro vėjo skyles. Tą teko patirti įlėkus į gana platų 4 m/s vėjo ruožą su 2000 kvcm foilu. Loft Pro praeidavo, o Mode Pro sustodavo. Bet Mode Pro nesustodavo lekiant pro tą pačią skylę su mažu foilu. Šiaip pradinukams ežeruose reikia 7.0, nes su juo plauksite 5 karus dažniau negu su draugiško dydžio 6.0.
Visi bandyti North vėjasparnių sparnai labai gerai sukurti ir pagaminti. Apžiūrint juos fotosesijose krenta į akis labai švarūs profiliai. Standesnės sparno medžiagos neleidžia užsilenkti galinei škatorinai. Vėjas švariai palieka sparną. Paprastesnėse arba ankstyvose daugelio gamintojų sparnų versijose papildomu audinio sluoksniu sustandinta galinė škatorine tempiasi mažiau, o plokštumos vidurys išsitempia ir tampa kiek panašus į maišą.
Koks wingfoilo sparnas kam geriausiai tinka:
Nova – visiems nuo pradinuko iki bachuriuko
Nova Pro – visiems nuo pradinuko iki bachuriuko
Loft Pro – ežerų freraideriui – 7.0 dydžio sparnas nuo pradinuko iki lengvo vėjo specialisto
Mode Pro – kai patinka spausti akseleratoriaus pedalą naudojant mažesnius foilus.
Yra dar plėvelinis Mode Ultra. Jis dar plokštesnis ir greitesnis high end lenktyninis sparnas.
Šiuo metu pagrindinis mano rinkinys žemyne yra tūkstančio kvadratinių centimetrų ploto MA foilas ir North Mode Pro 6,8 sparnas. Vėjui stiprėjant pereinu ant Nova Pro 5.0 sparno.
Wingfoilo rinkinio klausimai kurį laiką turės aiškius atsakymus. Progresuojant plaukimo vėjasparniu technikai kils naujų klausimų ir iššūkių.
Gero vėjo!
Gintas Lapėnas
LTU89